Kiedy w latach 50 XX. wieku opracowano sposób komunikacji pomiędzy dwoma komputerami, nikt nie spodziewał, się w jakim kierunku podąży technologia. Z czasem coraz więcej aspektów życia zostało przeniesionych do Internetu, a urządzenia ekranowe zaczęły spełniać coraz więcej potrzeb.
[br]
Dzisiejszy smartfon służy nie tylko komunikacji, ale jest także źródłem rozrywki i narzędziem pracy. Stał się przedłużeniem osobowości oraz narzędziem niezbędnym do codziennego funkcjonowania. Nowe technologie informacyjno-komunikacyjne są teraz nieodłączną częścią codziennego życia współczesnego społeczeństwa.
[br]
Koncepcja Marshalla McLuhana z lat 60. XX wieku, która głosi, że media stanowią rozszerzenie naszych zmysłów (McLuhan, 2004), jest obecnie bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Szczególnie w trzeciej dekadzie obecnego stulecia, kiedy obserwowany dynamiczny rozwój Sztucznej Inteligencji. Największe firmy technologiczne skupiają się na zaawansowanych rozwiązaniach w obszarze cyfrowego świata alternatywnego. Z kolei małe i średnie firmy intensywnie inwestują w adaptację tych narzędzi do procesów oraz wpierają szkolenia pracowników w tym zakresie. Również szkoły wyższe stawiają na edukację studentów z zakresu używania technologii opartych na algorytmach Sztucznej Inteligencji.
[br]
Przełomowym momentem, kiedy funkcje telefonu drastycznie uległy zmianie, określa się na rok 2007, kiedy firma Apple zaprezentowała pierwszy model Iphona. Był to pierwszy telefon z dotykowym ekranem, nieposiadający klawiatury. Początkowo model spotkał się z falą krytyki oraz dezaprobaty ekspertów branżowych. Słynne są słowa szefa Microsoftu, który określił model telefonu słowami „za wysoka cena i brak klawiatury” (Apple, 2023). Prezentacja pierwszego Iphona stała się jednym z ikonicznych wydarzeń, stanowiący element popkultury. Z perspektywy minionego czasu możemy potwierdzić słowa Steve’a Jobsa. Faktycznie, urządzenie stało się najważniejszym akcesorium osobistym.
[br]
Od momentu wprowadzenia modelu zaczęły powstawać aplikacje w wersji mobilnej, dzięki czemu użytkownik mógł korzystać z nich wygodnie z dowolnego miejsca. O dynamice rozwoju rynku mobile może świadczyć liczba aplikacji mobilnych, których w 2023 roku w App Store było 1,6 mln, oraz 3,7 mln w Google Play Store. Globalny rynek aplikacji mobilnych w 2022 został wyceniony na 208,5 miliarda dolarów i prognozowany jest wzrost do poziomu 777,4 miliarda dolarów do 2032 roku (Statista.com, 2023).
[br]
Tendencję do coraz częstszego korzystania z telefonów na rzecz telefonów komórkowych może obrazować także udział poszczególnych urządzeń w ruchu Internetowym. Po raz pierwszy w historii udział urządzeń mobile w ruchu Internetowym przewyższył udział komputerów w listopadzie 2016 roku (Oberlo, 2023). Dane zawarte w tym samym raporcie wskazują, że tendencja do wyższego udziału urządzeń mobile została zachowana od 2016 do 2023 roku. Wyniki badań Statista ukazują, że 50,48% ruchu w sieci pochodzi z urządzeń mobilnych, 3% generują tablety, podczas gdy komputery stacjonarne odpowiadają za 46,51% całkowitego ruchu internetowego (Statista.com, 2023).
[br]