Polityka ochrony dzieci w Fundacji Tomorrow Offline

Wstęp

Fundacja Tomorrow Offline wdraża Politykę ochrony dzieci, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobrostan wszystkich dzieci uczestniczących w naszych programach. Polityka ta ma na celu zapobieganie wszelkim formom krzywdzenia dzieci, a także zapewnienie odpowiedniej reakcji w przypadkach zagrożenia ich bezpieczeństwa.

Zakres Polityki

Polityka ochrony dzieci obowiązuje wszystkich pracowników, wolontariuszy, współpracowników oraz beneficjentów Fundacji Tomorrow Offline, którzy mają kontakt z dziećmi. Dotyczy ona wszystkich działań podejmowanych przez Fundację, zarówno online, jak i offline.

Definicje

• Dziecko: Każda osoba poniżej 18. roku życia.
  • Krzywdzenie dziecka: Popełnienie czynu zabronionego lub zaniedbanie, które naraża dziecko na szkodę fizyczną, emocjonalną, seksualną lub psychiczną.
  • Personel: Każda osoba zatrudniona lub współpracująca z Fundacją, w tym wolontariusze i stażyści.

Standard I: Polityka ochrony dzieci

1.1 Cel polityki

Polityka ma na celu stworzenie bezpiecznego środowiska dla dzieci uczestniczących w działalności Fundacji, minimalizowanie ryzyka krzywdzenia dzieci oraz zapewnienie procedur reagowania w sytuacjach zagrożenia.

1.2 Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu

• Wszyscy kandydaci do pracy lub współpracy z Fundacją, którzy będą mieli kontakt z dziećmi, muszą przejść weryfikację przeszłości kryminalnej, w tym sprawdzenie w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym.
  • Proces rekrutacji obejmuje weryfikację oraz ocenę przygotowania kandydatów do pracy z dziećmi.

1.3 Zasady reagowania na przypadki krzywdzenia

• Fundacja opracowała procedurę zgłaszania podejrzeń krzywdzenia dziecka, która jest obowiązkowa dla wszystkich członków personelu.
  • W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka, odpowiedzialna osoba w Fundacji podejmuje niezwłoczne działania zgodnie z ustaloną procedurą.

1.4 Zasady bezpiecznych relacji personel-dziecko

• Relacje między personelem a dziećmi powinny opierać się na szacunku, godności i zaufaniu. Zabronione jest nawiązywanie jakichkolwiek relacji o charakterze seksualnym, stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej oraz wszelkie formy wykorzystywania dzieci.
  • Każda forma kontaktu z dzieckiem, zarówno fizyczna, jak i online, musi odbywać się w sposób przejrzysty i zgodny z ustalonymi zasadami.

1.5 Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci

• Wizerunek dziecka może być używany jedynie za zgodą jego opiekunów prawnych. Fundacja nie publikuje zdjęć ani filmów przedstawiających dzieci w sytuacjach, które mogą naruszać ich godność lub prywatność.
  • Dane osobowe dzieci są przetwarzane zgodnie z przepisami prawa i wykorzystywane wyłącznie w celu realizacji zadań Fundacji.

Standard II: Procedury zgłaszania i interwencji

2.1 Zgłaszanie podejrzeń krzywdzenia dziecka

• Każdy pracownik lub wolontariusz Fundacji, który podejrzewa krzywdzenie dziecka, jest zobowiązany do zgłoszenia tego incydentu do wyznaczonej osoby odpowiedzialnej za ochronę dzieci.
  • Zgłoszenia mogą być dokonywane anonimowo, a osoba zgłaszająca jest chroniona przed jakimikolwiek represjami.

2.2 Interwencja

• W przypadku stwierdzenia zagrożenia dla dziecka, Fundacja wdraża procedurę interwencji, która obejmuje:
    • Kontakt z odpowiednimi służbami (np. policja, ośrodek pomocy społecznej).
    • Zapewnienie wsparcia psychologicznego dla dziecka.
    • Monitorowanie sytuacji dziecka do momentu rozwiązania problemu.

Standard III: Monitorowanie i ewaluacja

3.1 Regularne przeglądy polityki

• Polityka ochrony dzieci będzie podlegać przeglądowi co najmniej raz w roku. W razie potrzeby, przeglądy będą przeprowadzane częściej.
  • W procesie przeglądu uwzględniane będą opinie dzieci, ich opiekunów oraz członków personelu.

3.2 Konsultacje z dziećmi i Ich opiekunami

• Fundacja regularnie organizuje konsultacje z dziećmi oraz ich opiekunami, aby zebrać ich opinie na temat funkcjonowania polityki ochrony dzieci.

Standard IV: Upowszechnianie Standardów

4.1 Edukacja personelu i beneficjentów

• Fundacja zapewnia regularne szkolenia dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność organizacji, aby byli świadomi obowiązujących standardów ochrony dzieci.
  • Dzieci oraz ich opiekunowie są informowani o przysługujących im prawach oraz o zasadach obowiązujących w Fundacji.

4.2 Publikacja polityki

• Polityka ochrony dzieci jest dostępna na stronie internetowej Fundacji Tomorrow Offline oraz w formie drukowanej podczas spotkań informacyjnych.
  • Każdy członek personelu jest zobowiązany do zapoznania się z polityką oraz podpisania oświadczenia o jej akceptacji.

Standard V: Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Dzieci

5.1 Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej

• Fundacja wyznacza Koordynatora ds. Ochrony Dzieci, który jest odpowiedzialny za wdrażanie i nadzorowanie przestrzegania polityki ochrony dzieci.
  • Koordynator jest odpowiedzialny za odbieranie zgłoszeń dotyczących zagrożeń dla dzieci, prowadzenie interwencji oraz współpracę z odpowiednimi instytucjami.
  • Koordynatorem SOD jest Oliwia Gissel (oliwia@fundacjatomorrowoffline.pl)

5.2 Wsparcie dla osoby odpowiedzialnej

• Koordynator ds. Ochrony Dzieci ma dostęp do niezbędnych szkoleń oraz wsparcia, aby móc skutecznie realizować swoje zadania.