Badania:

Jakie jest nastawienie Polek i Polaków do uzależnień cyfrowych?

Ogólnopolskie Badanie dostarczy wiedzy na temat postaw Polaków wobec uzależnienia od Internetu oraz urządzeń ekranowych. Dzięki wnioskom z badania będziemy mogli lepiej wypełniać naszą misję, jaką jest zapobieganie i leczenie uzależnienia od korzystania z urządzeń ekranowych. 

Higiena Cyfrowa
dotyczy każdego,          bez względu na wiek

Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu metody CAWI w grudniu 2024 roku. Dobór próby został dostosowany do reprezentacji polskiego społeczeństwa powyżej 18 roku życia, uwzględniając płeć, wiek i wielkości miejscowości zamieszkania.  Struktura demograficzno-społeczna badanej próby została dostosowana do danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny.

W celu przeprowadzenia badania, stworzono kwestionariusz, który składał się z 3 bloków tematycznych. Zestaw pytań został opracowany z uwzględnieniem specyfiki rozwijającej się dziedziny, jaką jest diagnostyka uzależnienia od urządzeń ekranowych.

Poszczególne sekcje kwestionariusza badały nastawienie respondentów do problematyki uzależnień, dostęp do informacji o cyfrowej higienie oraz opinię na temat instytucji odpowiedzialnych za edukację w zakresie cyfrowej higieny.

Głównym celem badania było zbadanie nastawienia dorosłych Polek i Polaków do uzależnień od urządzeń ekranowych. Coraz więcej instytucji informuje o rosnącej ekspozycji na ekrany młodego pokolenia.

Wierzymy, że żadna kampania ani działania nie wniosą do społeczeństwa trwałego efektu, jeżeli dorośli nie zmienią swoich cyfrowych nawyków.

Dlatego właśnie postanowiliśmy zbadać dorosłych i ich nastawienie do cyberuzależnień.

Czym jest higiena cyfrowa?

Higiena cyfrowa to zespół czynności i postaw, które mają zapewnić nam bezpieczne użytkowanie urządzeń elektronicznych oraz nowoczesnych technologii, w taki sposób, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla naszego życia i zdrowia.

Źródło: Czym jest cyfrowa higiena? Ministerstwo Cyfryzacji

Badanie nastawienia Polek i Polaków do uzależnień cyfrowych

Wobec narastającej skali problemu uzależnienia od urządzeń ekranowych, jak również uwzględniając działania podejmowane już przez inne społeczeństwa, takie jak Chiny i Korea, konieczne jest podjęcie działań edukacyjnych również w Polsce. Choć zjawisko to zaczyna być dopiero zauważane, środowisko naukowe oraz biznesowe nie powinno pozostawać obojętne wobec potencjalnych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do dalszego nasilenia problemu, który może dotknąć coraz szersze grupy społeczne.

Dlatego też każda odpowiedzialna organizacja, mająca na uwadze dobro jednostki, powinna aktywnie przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz opracować strategie przeciwdziałania, które będą skuteczne i dostosowane do lokalnych potrzeb.

Poprzez podejmowanie takich działań, organizacje mogą dążyć do stworzenia otoczenia, promującego zdrowe nawyki cyfrowe i dba o dobrostan jednostki w erze technologicznego postępu.

Podzielasz naszą misję?

Dołącz do partnerów raportu i włącz się w działania promujące wyniki raportu.

Napisz do nas,  a odpiszemy najszybciej jak to możliwe.

Dziękujemy za kontakt!

Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana. Dziękujemy Ci za skontaktowanie się z nami i za okazane zainteresowanie. Nasz zespół jak najszybciej odpowie na Twoje pytanie lub prośbę. Doceniamy Twój czas i zaufanie. Pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Organizatorzy i partnerzy:

INCO POLAND